Kask szczękowy – kluczowe zalety i kryteria wyboru

Kask szczękowy – kluczowe zalety i kryteria wyboru
Kask szczękowy – kluczowe zalety i kryteria wyboru

Jazda na motocyklu cieszy się obecnie sporym zainteresowaniem wśród osób w różnym wieku, ponieważ dostarcza mnóstwo pozytywnych emocji i gwarantuje oszczędność cennego czasu. Wymaga jednak dysponowania szeregiem akcesoriów zwiększających poziom bezpieczeństwa. Jednym z nich jest kask, który skutecznie zabezpiecza głowę przed urazami mechanicznymi. Na uwagę zasługuje zwłaszcza model szczękowy.

Komfort użytkowania idzie w parze z optymalną ochroną

Kask szczękowy charakteryzuje się tym, że pozwala na swobodne podnoszenie i opuszczanie części osłaniającej żuchwę. Stanowi to bardzo duże ułatwienie podczas postojów, tankowania paliwa czy rozmów z innymi ludźmi. Niewątpliwą zaletą jest również doskonała aerodynamika, skutkująca szybszym pokonywaniem kolejnych kilometrów (co odgrywa istotną rolę w przypadku długich dystansów). Należy ponadto koniecznie wspomnieć o:

  • dobrej wentylacji – przydatnej szczególnie w upalne dni
  • wysokim poziomie ochrony – wynikającym z zastosowania trwałych materiałów
  • satysfakcjonującym wygłuszeniu – niwelującym odczuwanie uciążliwego hałasu
  • umiarkowanej cenie – wynoszącej od 200 do 1000 zł

Odpowiedni rozmiar to nie wszystko

Przy wyborze kasku szczękowego warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego dopasowanie do głowy. Niedopuszczalny jest ani nadmierny nacisk, ani też zbyt duży luz. Jeśli chodzi o materiał wykonania skorupy, w grę wchodzi przede wszystkim poliwęglan, kevlar lub włókno szklane – ze względu na maksymalną wytrzymałość. Wyściółka powinna być natomiast wystarczająco miękka, antybakteryjna oraz umiejętnie wyprofilowana. Na koniec zaleca się jeszcze sprawdzenie, czy dany kask szczękowy posiada zaawansowany system wentylacyjny, blendę z filtrem UV i certyfikat bezpieczeństwa ECE R 22/05.